F20.9-schizofrenia nieokreślona

informacje naukowe, medyczne

Moderator: moderatorzy

neva22
zarejestrowany użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz paź 09, 2016 8:42 pm

F20.9-schizofrenia nieokreślona

Post autor: neva22 »

Witam, chciałabym się dowiedzieć na czym dokładnie polega schizofrenia nieokreślona F20.9, jakie są jej główne objawy, cechy charakterystyczne oraz czym się różni od F20.3- schizofrenii niezróżnicowanej? Może są na forum osoby z taką diagnozą, tzn. F20.9 i mogłyby coś więcej napisać na ten temat.
Natalka
zarejestrowany użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: ndz paź 09, 2016 5:59 pm

Re: F20.9-schizofrenia nieokreślona

Post autor: Natalka »

Klasyfikacja ICD-10 w grupie F20 rozróżnia poszczególne typy schizofrenii:

F20.0 Schizofrenia paranoidalna (ang. Paranoid schizophrenia)
w której dominują omamy i urojenia. Omamy słuchowe i zaburzenia postrzegania. Objawy katatoniczne albo nie występują w ogóle, albo w małym natężeniu. Jest najczęściej spotykaną postacią schizofrenii, obejmuje 70-80% wszystkich przypadków.

F20.1 Schizofrenia hebefreniczna (ang. Hebephrenic schizophrenia)
rozpoznawana w okresie dorastania, u ludzi młodych. Dominują nieprzewidywalne zachowania, infantylność, rozkojarzona mowa. Nasilone zmiany afektywne – nastroju, emocji i aktywności. Urojenia i omamy zwiewne, urywkowe. Chory izoluje się społecznie



F20.2 Schizofrenia katatoniczna (ang. Catatonic schizophrenia)
zaburzenia psychomotoryczne, chory pozostaje w nienaturalnej pozycji i bezruchu przez długi czas. Nie nawiązuje kontaktu ze środowiskiem. Mogą wystąpic epizody gwałtownego pobudzenia, dominuje osłupienie, uległość.

F20.3 Schizofrenia niezróżnicowana (ang. Undifferentiated schizophrenia)
w której nie można określić przewagi jednych objawów nad innymi, ale stany psychotyczne spełniają kryteria rozpoznania schizofrenii.

F20.4 Depresja poschizofreniczna
F20.5 Schizofrenia rezydualna (ang. Residual schizophrenia)
przewlekły etap rozwoju schizofrenii. Przewlekłe objawy resztkowe o stosunkowo niewielkim nasileniu – spowolnienie psychoruchowe, ograniczenie aktywności, spłycenie afektu, bierność i brak inicjatywy, zubożenie słownictwa, niedostateczna dbałość o siebie itp.

F20.6 Schizofrenia prosta (ang. Simple schizophrenia)
powolny i postępujący rozwój dziwactw w sposobie zachowania, brak objawów wytwórczych, depresja, spłycenie afektu, brak woli, osamotnienie społeczne. Niezdolność do spełniania wymagań społecznych.

F20.8 Schizofrenia innego rodzaju
F20.9 Schizofrenia, nieokreślona
U 70% pacjentów schizofrenia jest chorobą przewlekła z okresami remisji – z zaostrzeniami choroby i okresami poprawy, w których objawy mogą całkowicie ustępować, tylko u 20% występuje pojedynczy epizod psychozy. Pozostałe 10% chorych to chorzy chronicznie – bez okresów poprawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „wiedza o schizofrenii”